Bieg Wolności - 3,5 km na 35 lecie. Tak w Warszawie olimpijczycy świętowali rocznicę wyborów czerwcowych!

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 1

35 lat temu odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne - tę rocznicę świętowaliśmy tak, jak lubimy najbardziej, czyli na biegowo! Robert Korzeniowski, Stowarzyszenie OlimpijczycyPL i Fundacja „Maraton Warszawski” zaprosiły na wspólne spotkanie biegowe wybitnych polskich olimpijczyków z generacji od Monachium 1972 aż po Tokio 2020. W reprezentacji olimpijskich gwiazd znaleźli się Edward Skorek, Zygmunt Smalcerz, Janusz Pyciak Peciak, Jerzy Pietrzyk, Andrzej Supron, Marcin Nowak, Konrad Niedźwiedzki i Marta Wieliczko i paraolimpijczyk z Rio 2016 Wojciech Makowski ze swoją przewodniczką Pauliną.

W deszczowy poranek każdy przedstawił swoją osobistą historię związaną z dniem 4 czerwca 1989 r. Jedni głosowali, drudzy towarzyszyli w tym rodzicom, a inni jeszcze nie zdążyli się urodzić. Każdy obecny przy wyborach był przekonamy o wpływie tego momentu na jego życie i rozwój.

Specjalnym gościem biegu na symbolicznym dystansie 3,5 km był Piotr Borys, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, który nawiązał do głębokiego sensu radosnej i aktywnej formuły celebrowania historycznie i społecznie ważnych rocznic.

4 czerwca 1989 r.

„Bieg Wolności” to wydarzenie upamiętniające rocznicę pierwszych wolnych wyborów, tzw. wyborów kontraktowych. Tego dnia  w wielu miastach w Polsce, w różnych formułach świętuje się rocznicę symbolicznego zakończenia epoki komunizmu. Organizowane są uroczystości formalne, ale swój głos ma również środowisko biegowe, czy szerzej pojęte sportowe. W tym roku w Warszawie wybitni polscy sportowcy - olimpijczycy i ich sportowi przyjaciele spotkali się na popularnej Agrykoli, by razem, symbolicznie i aktywnie  rozpocząć ten ważny dla wszystkich Polaków dzień.

- To niesamowicie ważne, byśmy potrafili łączyć się wokół ważnych idei jak ta, która doprowadziła do zmiany systemu politycznego w Polsce . Dziś wszyscy jesteśmy beneficjentami zmian, jakie zaszły po 1989 roku. Wszyscy mogliśmy się otworzyć na nową perspektywę, zarówno gwiazdy pokroju Edwarda Skorka, czy Janusza Pyciaka Peciaka, jak i ja sam wyruszając po moje pierwsze medale w sportowym podboju Europy i Świata. Olimpijczycy z nowszych generacji - obecni dziś na biegu Konrad Niedźwiedzki, Marta Wieliczko, czy nasza globalna gwiazda zmierzająca w Paryżu po czwarty tytuł wielkoszlemowy  Iga Świątek, moją już bez żadnych kompleksów czy ograniczeń, na własnych warunkach i na miarę talentu realizować swoje marzenia i być biało–czerwonymi ambasadorami wolnej Polski - mówił Robert Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia OlimpijczycyPL i czterokrotny mistrz olimpijski.

- Nie ma wolności bez… odpowiedzialności. Uczciliśmy rocznicę 4 czerwca na sportowo między innymi po to, aby przypomnieć po raz kolejny, że każdy z nas ma wpływ na swoją sferę wolności. Tej fizycznej. Bo wolność, poza wieloma oczywistymi wymiarami, to także wolność od chorób, dolegliwości, problemów zdrowotnych. A taki rodzaj wolności może być naszym udziałem wyłącznie dzięki systematycznemu ruchowi i ćwiczeniom fizycznym. To nasze przesłanie na ten wyjątkowy dzień! - podsumował Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”, współorganizatora spotkania. 

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 2

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 4

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 5

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 14

Bieg wolności

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 13

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 10

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 12

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 16

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 7

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 8

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 9

Bieg wolności na rocznicę wyborów czerwcowych - 6