Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup już 5 maja 2024

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup - 1

Podczas konferencji prasowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie zaprezentowano szczegóły 3. edycji mityngu lekkoatletycznego w chodzie sportowym – Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 5 maja 2024 r., a gwiazdy światowego walkingu ścigać się będą na nowej trasie w historycznym sercu Warszawy – na pętli wytyczonej pomiędzy Placem Teatralnym, a Placem Piłsudskiego. Rywalizacja na dystansie 20 km kobiet i mężczyzn będzie miała rangę oficjalnych PZLA Mistrzostw Polski.

W spotkaniu udział wzięli: Renata Kaznowska – zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Piotr Borys – wiceminister sportu i turystyki, Waldemar Dąbrowski – dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Sebastian Chmara – wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, dyrektor i organizator imprezy Robert Korzeniowski oraz zawodnicy, którzy wystartują w mityngu: Dawid Tomala i Maher Ben Hlima.

Zawody odbywają się w ramach prestiżowego cyklu World Athletics Race Walking World Tour Gold, a na zaproszenie czterokrotnego mistrza olimpijskiego w chodzie sportowym Roberta Korzeniowskiego do Warszawy przyjadą reprezentanci aż pięciu kontynentów. Wśród nich takie gwiazdy tej konkurencji, jak Chinka Liu Hong – trzykrotna mistrzyni świata na 20 km, mająca w kolekcji na tym dystansie medale olimpijskie każdego koloru, reprezentująca Peru dwukrotna mistrzyni świata Kimberly Garcia Leon, czy aktualna wicemistrzyni świata na 20 km Jemima Montag z Australii. Ton rywalizacji mężczyzn nadawać będą zapewne japoński mistrz świata z Oregonu Toshikazu Yamanishi oraz zwycięzca ubiegłorocznej edycji warszawskiego mityngu, dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata Caio Bonfim z Brazylii. Nie zabraknie też najlepszych biało-czerwonych – mistrza olimpijskiego na 50 km z Tokio Dawida Tomali i dwukrotnej wicemistrzyni świata z Eugene Katarzyny Zdziebło.

 - Szybka trasa podczas naszego mityngu sprzyjać będzie uzyskiwaniu czasów dających przepustkę na igrzyska w Paryżu. Właśnie wróciłem z drużynowych mistrzostwach świata w Antalyi, gdzie startowała elita światowego chodu sportowego, którą w większości już 5 maja zobaczymy w Warszawie. Bardzo się cieszę, że nasza eksportowa para – Katarzyna Zdziebło i Dawid Tomala – wywalczyła w Turcji kwalifikację olimpijską w sztafecie mieszanej na dystansie maratońskim. Pozwoli im to na skoncentrowaniu się teraz na walce o uzyskanie także minimum olimpijskiego na dystansach indywidualnych. Najlepiej, żeby stało się to w Warszawie – powiedział Korzeniowski

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup to impreza, które łączy rywalizację wyczynowców ze zmaganiami amatorów i praktycznym poznaniem korzyści zdrowotnych płynących z uprawiania chodu sportowego. 

- Chcemy, żeby wydarzenie było świętem chodu sportowego. Wszyscy chętni będą więc mogli spróbować swoich sił w marszu masowym GO4 WALK Walking Lovers Fans&Friends, który odbędzie się na jednej pętli trasy, na której rywalizować będą profesjonaliści. To dystans tylko 1 200 metrów, więc zapraszam wszystkich! Organizujemy także seminarium eksperckie, podczas którego swoją wiedzą podzielą się wybitni specjaliści medycyny, dietetyki i trenerzy walkingu, mi.in. dr Ernest Kuchar, trener i fizjolog Ryszard Szul, dr Wojciech Ozimek, a w tajniki zdrowej diety wprowadzi odbiorców dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim - Katarzyna Niedźwiedzka. Można się jeszcze zapisywać na seminarium poprzez formularz na stronie www.walkingkorzeniowski.com. Zarówno udział w seminarium, jak i w marszu masowym są bezpłatne - zachęca dyrektor mityngu.  

 - Cieszę się bardzo, że już po raz trzeci m.st. Warszawa jest współorganizatorem imprezy światowej rangi – Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. Warszawa angażuje się w organizację i dotowanie tego wydarzenia od 1. edycji w 2022 r. W tym roku wymiar zawodów będzie jeszcze bardziej warszawski. Nowa trasa przebiegnie przez historyczne serce stolicy, wokół Placu Piłsudskiego, Teatru Wielkiego i Opery Narodowej. Tym bardziej zachęcamy wszystkie warszawianki, warszawiaków oraz osoby przebywające 5 maja w Warszawie, do wspólnego kibicowania i podziwiania znakomitych zawodów, w których zmierzą się topowe zawodniczki i zawodnicy. Zwłaszcza, że oglądanie tego fantastycznego widowiska jest otwarte dla wszystkich i bezpłatne. Zachęcam również do wzięcia udziału w marszu i w seminariach eksperckich, podczas których będzie można poznać tajniki zdrowej diety i kondycji fizycznej. Dziękuję bardzo panu Robertowi Korzeniowskiemu, którego legendarna kariera i pełna sukcesów droga sportowa, przyciąga do stolicy czołowe gwiazdy chodu z całego świata. Dziękuję również za tak prężną organizację zawodów i promowanie sportowej postawy w Polsce. Dzień 5 maja to będzie prawdziwe święto sportu i wielka próba dla zawodników przed tegorocznymi letnimi igrzyskami olimpijskimi w Paryżu - mówi Renata Kaznowska, zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy.

 -  Cieszymy się, że jako ministerstwo możemy być partnerem tak wyjątkowego wydarzenia jak Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. Wspieramy wydarzenia sportowe i inicjatywy, które promują zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. Z radością obserwujemy rosnącą popularność kolejnych dyscyplin sportowych, a chód staje się coraz bardziej dostępny. Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup będzie okazją do zobaczenia światowej elity chodu sportowego i gościny dla jego wielbicieli w sercu Warszawy. Gorąco zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wielkim święcie sportu – powiedział sekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki Piotr Borys.

 -  Cieszymy się, że jako ministerstwo możemy być partnerem tak wyjątkowego wydarzenia jak Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. Wspieramy wydarzenia sportowe i inicjatywy, które promują zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. Z radością obserwujemy rosnącą popularność kolejnych dyscyplin sportowych, a chód staje się coraz bardziej dostępny. Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup będzie okazją do zobaczenia światowej elity chodu sportowego i gościny dla jego wielbicieli w sercu Warszawy. Gorąco zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wielkim święcie sportu – powiedział sekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki Piotr Borys.

 -  Dla mnie świat sportu i świat kultury są jednością – w jednym i drugim chodzi o to, żeby zidentyfikować talent, pracować nad jego rozwojem, a potem uczynić z istnienia tego talentu źródło wielkiej dumy nas wszystkich. Sztuka, kultura i sport są dziedzinami, które pozwalają ludziom na identyfikację z tym plemiennym sensem wspólnoty. Kiedykolwiek w perspektywie mojego wzroku pojawia się Robert Korzeniowski, to wiem, że coś ciekawego się wydarzy. Pomyślałem, żeby efektem naszej współpracy było coś pięknego i deklaruję, że każdy z polskich olimpijczyków przez najbliższy rok będzie miał wolny wstęp do Teatru Wielkiego – powiedział dyrektor Waldemar Dąbrowski i na potwierdzenie tych słów wręczył Dawidowi Tomali bilety na cieszący się wielkim powodzeniem spektakl „Kopciuszek”.

 

 - Dla naszych chodziarzy występ w Warszawie będzie bardzo istotny. Zawodnicy na tej fantastycznie wkomponowanej w miejską tkankę trasie powalczą nie tylko o medale mistrzostw Polski, ale też o przepustki na imprezy międzynarodowe. Nasz gospodarz, czyli Robert Korzeniowski, z pewnością będzie czekał na minima olimpijskie. Szanse są spore, stawka będzie międzynarodowa. W końcu to nie tylko mistrzostwa Polski, ale też mityng prestiżowego cyklu World Athletics Race Walking Tour Gold. Podsumowując zapowiada się świetne sportowe zakończenie majówki w Warszawie – mówi wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara

– Cieszę się, że wychodzimy z naszą konkurencją tak bezpośrednio do ludzi. Mityng odbędzie się we wspaniałym miejscu, a tak bliski kontakt z rywalizacją sportową na najwyższym poziomie z pewności przyczyni się do popularyzacji chodu sportowego. Liczę, że przyjdzie wielu kibiców i swoim dopingiem pomoże nam w uzyskaniu jak najlepszych rezultatów. A ci, którzy po raz pierwszy zobaczą na żywo najlepszych chodziarzy na świecie, z pewnością będą zaskoczeni, z jaką prędkością i w jakim tempie chodzimy – zachęca Dawid Tomala.  

 -  Bardzo się cieszę, że jestem tutaj wśród Was. Choć miałem bardzo długą przerwę w treningach – ok. 13 lat, to uważam, że najlepsze jest jeszcze przede mną i jestem na najlepszej drodze do startu w igrzyskach w Paryżu. Mój potencjał nie jest do końca wykorzystany i wiem, że stać mnie na medal olimpijski dla Polski – powiedział pochodzący z Tunezji reprezentant Polski Maher Ben Hlima

Program minutowy Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup 2024:

08:30 20 km mężczyźni elita - zawody kwalifikujące do IO Paryż 2024
10:30 20 km kobiety elita - zawody kwalifikujące do IO Paryż 2024
12:30 ceremonia dekoracji elity kobiet i mężczyzn
13:00 marsz masowy GO 4 WALK Walking Lovers - 1 okrążenie
13:30 1 km M & K U10
13:45 1 km M & K U12
14:00 2 km M & K U14
14:00 seminarium Walking Lovers (I sesja) – Teatr Wielki, Sale Redutowe
14:30 3 km M & K U16 + Kobiety MASTERS
15:00 5 km M & K U18 + Mężczyźni MASTERS
15:00   seminarium Walking Lovers (II sesja) – Teatr Wielki, Sale Redutowe
16:00 10 km elita M & K+ Mężczyźni U20+
17:00  koniec zawodów


Organizatorzy i partnerzy Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup 2024

Patronaty honorowe: Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras, Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.
Organizatorzy: Fundacja Roberta Korzeniowskiego i Klub Lekkoatletyczny RK Athletics.
Współorganizator: Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.
Partnerzy instytucjonalni: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Społeczne Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Polski Związek Lekkiej Atletyki, World Athletics.
Partnerzy: Veolia, Fundacja PKO BP, Toyota z Radości, Grupa WeNet, Tamex Obiekty Sportowe, Grupa LUXMED, Grupa American Heart of Poland, Polska Organizacja Turystyczna, Aktywna Warszawa, Lekkoatletyka dla Każdego, Walking Lovers

Historia Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup 

Pierwsza edycja mityngu została zorganizowany 9 kwietnia 2022 r. na stadionie OSiR Praga Południe w Warszawie. Jednak ze względu na szok społeczny spowodowany wybuchem kilka tygodni wcześniej wojny w Ukrainie, miał on ograniczony charakter. Druga edycja zawodów odbyła się 23 kwietnia 2023 r. na koronie PGE Narodowego. Rywalizacja w różnych kategoriach wiekowych toczyła się na dystansach od 1 do 10 km. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był wyścig na 20 km, odbywający się w ramach cyklu Race Walking World Tour Gold. Wśród kobiet zwyciężyła Peruwianka Kimberly Garcia Leon, a wyścig mężczyzn wygrał Brazylijczyk Caio Bonfim. Mistrzynią Polski na 20 km została Olga Chojecka, a mistrzem kraju Łukasz Niedziałek.

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup - 2

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup - 3

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup - 4

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup - 5

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup - 6

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup - 7

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup - 8

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup - 9

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup - 10

Zdjęcia: Tomasz Kasjaniuk