100 lecie Maratonu Pokoju w Koszycach

100 lecie Maratonu Pokoju w Koszycach-1

Na 100 lecie organizowanego nieprzerwanie od 1924 r Maratonu Pokoju w Koszycach Robert Korzeniowski wziął udział w sztafecie o szczególnym międzynarodowym formacie, bo złożonym z reprezentantów Grupy Wyszehradzkiej.

1. Czechy - Martin Koukal - 3 x Mistrz świata w narciarstwie biegowym i brązowy medalista olimpijski
  2. Węgry - Gabriela Szabo - trzykrotna mistrzyni olimpijska w kajakarstwie
  3. Polska - Robert Korzeniowski - czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym - lekka atletyka
  4. Słowacja - Nastja Kuzmina - supermistrzyni biathlonu - trzykrotna złota medalistka i trzykrotna srebrna medalistka olimpijska

W sumie razem pobiegli zdobywcy 14 krążków olimpijskich, czyli tylu ile reprezentacja Polski zdobyła na ostatnich igrzyskach letnich w Tokio.

Wyszehradzcy olimpijczycy razem też kibicowali złotemu medaliście z Rio 2016, który tym razem 50 km chodu zamienił na debiut maratoński - 40 letni Słowak Matej Tot, dziś dyrektor wojskowego klubu Dukla Banska Bystrica zdecydował się bowiem na uczczenie 100 najstarszego w Europie maratonu osobiście pokonując pełny, królewski dystans.

W wydarzeniu wzięło udział 17 tys uczestników, w tym 600 z Polski.
Maraton wygrali zawodnicy z Kenii - Philemon Rono z wynikiem 2h 06:55 ustanowił rekord trasy, zaś jego rodaczka Jackline Cherono zwyciężyła z nowym znakomitym życiowym 2h 24:43

W przeddzień startu maratonu Chris Turner - Dyrektor Departamentu Dziedzictwa World Athletics wraz Robertem Korzeniowskim uroczyście odsłonili specjalną plakietę 100 lecia historii Maratonu Pokoju w Koszycach, która będzie eksponowana w kompleksie architektonicznym Muzeum Historii Słowacji.