Generalne Zgromadzenie EOC w Istambule

Generalne Zgromadzenie EOC w Istambule-1

Robert Korzeniowski uczestniczył w Generalnym Zgromadzeniu EOC w Istambule.

Nadszedł czas podsumowań dla Igrzysk Europejskich 2023 Kraków Małopolska, w trakcie których Robert Korzeniowski wystąpił w roli Mera głównej Wioski Zawodniczej w Krakowie.
Swoimi doświadczeniami i emocjami z nimi związanymi podzielił się w panelu dyskusyjnym, którego gospodarzem był Hasan Arat - Szef Komitetu Koordynacyjnego Igrzysk a zarazem wice przewodniczący EOC.

Spotkanie europejskiej rodziny olimpijskiej, którą kieruje pochodzący z kolebki igrzysk olimpijskich Grek Spyros Capralos było znakomitą sposobnością do przedstawienia planów ruchu olimpijskiego i spotkań na najwyższym szczeblu.

Gościem honorowym nie mógł być nikt inny jak sam Przewodniczący MKOl Tomas Bach, który nawiązał do niedawno złożonej przez polskie władze państwowe, ale i też przez Mera Stambułu deklaracji gotowości wejścia na ścieżkę starań o status gospodarza IO2036.


Mer Stambułu Ekrem Imamoglu zapowiedział też, że będzie gospodarzem kolejnych Igrzysk Europejskich w 2027 a zatem z tureckimi przyjaciółmi będziemy jednocześnie rywalizować, ale i też dzielić się doświadczeniami organizacyjnymi polskiej edycji tej największej europejskiej imprezy.

Wyjątkowo znaczącym wątkiem w wystąpieniu Thomasa Bacha była konieczność budowania i pielęgnowania płaszczyzny porozumienia poprzez sport. Deklaracja niewzruszonej woli zachowania najbardziej restrykcyjnych warunków dla ewentualnego udziału Rosjan i Białorusinów w zbliżających się igrzyskach Paryż 2024 jak również woli zawarcia racjonalnego kompromisu na przyszłość pozwalającego na budowanie mostów poprzez sport, który często pozostaje jedyną możliwą formą dialogu międzynarodowego.

Wiele miejsca Przewodniczący MKOl poświęcił Reprezentacji Uchodźców, która w Paryżu będzie najliczniejsza w historii. W swoim wystąpieniu stwierdził, że z  jednej strony należałoby się cieszyć z inkluzyjności olimpizmu otwartego na osoby dotknięte wojną i prześladowaniami politycznymi, z drugiej zaś  zauważył zasmucający fakt, że liczba uchodźców i konfliktów wciąż wzrasta. Nawiązując do tego wątku pogratulował zarówno Polsce, jak i Turcji otwartość na miliony osób poszukujących schronienia w naszych krajach.

Generalne Zgromadzenie EOC w Istambule-2

Generalne Zgromadzenie EOC w Istambule-3

Generalne Zgromadzenie EOC w Istambule-4

Generalne Zgromadzenie EOC w Istambule-5