Ah! Cóż to był za BAL! Wielkie nazwiska i jeszcze większe sukcesy

Gala Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2023 - 1

Tradycyjnie na początku stycznia, odbyła się już po raz 89. wielka gala Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski zorganizowana przez Przegląd Sportowy i Telewizję Polsat. Zwyciężczynią tej prestiżowej rywalizacji w tym roku (po raz drugi z rzędu) została nasza mistrzyni Iga Świątek. Drugi był Bartosz Zmarzlik, a podium uzupełnił Aleksander Śliwka. Prawdziwą niespodzianką była absencja Roberta Lewandowskiego w czołowej dziesiątce, co miało miejsce pierwszy raz od 13 lat. 

Plebiscyt Przeglądu Sportowego jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie. Wszystko zaczęło się w 1924 roku, kiedy to zwycięzcą został Władysław Kuchar z Pogoni Lwów. W przypadku takich Plebiscytów, ogromną moc mają kibice, którzy dzięki swoim głosom pomagają swoim ulubionym sportowcom i wyłaniają najlepszych. W plejadzie gwiazd, które od 1926 roku pojawiają się w Plebiscycie dwukrotnie zwyciężył również Robert Korzeniowski, a miało to miejsce w 1998 i 2000 roku. Czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym osiem razy znalazł się w ścisłym TOP 10 Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski. W tym roku, najlepszy polski chodziarz w historii pojawił się na Gali już po raz 27! Co więcej, przypadła mu tym razem zaszczytna rola wręczenia statuetki tenisiście Hubertowi Hurkaczowi, który zajął 7. miejsce w tegorocznym Plebiscycie.

Warto zaznaczyć, że miesiąc przed finałową Galą w mediach społecznościowych Roberta Korzeniowskiego pojawił się jego subiektywny ranking Plebiscytu, gdzie codziennie polski Mistrz Olimpijski przedstawiał swoje kandydatury na konkretnych miejscach. Trzeba przyznać, że miał on „przysłowiowego nosa” i większość jego typów pokryła się z rzeczywistymi wynikami Plebiscytu. Kolejny raz można było się przekonać w rzeczywistości o tym, że ekspert nie typuje, ekspert wie!

Co dalej?! 2024 rok jest niezwykle istotny dla polskiego (i nie tylko) sportu, ponieważ 26 lipca rozpoczynają się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Polska ma już zagwarantowane występy w takich dyscyplinach, jak: siatkówka halowa, lekkoatletyka, pływanie, pięciobój nowoczesny, kajakarstwo slalomowe i sprint kajakarski, a także w  jeździectwie, strzelectwie sportowym, kolarstwie szosowym, wioślarstwie, wspinaczce sportowej, zapasach i żeglarstwie. 

Do udziału w igrzyskach mogą już szykować się największe gwiazdy „królowej sportu”, m.in. Ewa Swoboda (bieg na 100 m), Natalia Kaczmarek (bieg na 400 m), która w 89. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski 2023 zajęła 4. miejsce czy zdobywca 6. lokaty Wojciech Nowicki (rzut młotem). W trakcie rywalizacji we Francji będziemy mieli okazję kibicować co najmniej dwóm drużynom: żeńskiej oraz męskiej reprezentacji w siatkówce. Siatkarki i siatkarze awans w imponującym stylu wywalczyli podczas niedawno zakończonych turniejów kwalifikacyjnych „Road to Paris”. Aleksander Śliwka, który w minionym roku cieszył nas licznymi sukcesami, w prestiżowym konkursie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat, odebrał nagrodę właśnie za trzecie miejsce. Czy za rok będzie pierwsze? Wszystkim sportowcom w naszym kraju życzymy rekordowych wyników w Nowym Roku! Trzymamy kciuki.

Wyniki Plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski 2023:
1. Iga Świątek (tenis)
2. Bartosz Zmarzlik (żużel)
3. Aleksander Śliwka (siatkówka)
4. Natalia Kaczmarek (lekkoatletyka)
5. Piotr Żyła (skoki narciarskie)
6. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka) 
7. Hubert Hurkacz (tenis)
8. Martyna Klatt, Helena Wiśniewska (kajakarstwo) 
9. Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska, Ewa Trzebińska (szermierka)
10. Adrian Meronk (golf)

Robert Korzeniowski na Gali Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2023

Natalia Kaczmarek i Robert Korzeniowski na Gali Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2023

Robert Korzeniowski, Wojciech Nowicki i Natalia Kaczmarek

Natalia Kaczmarek i Robert Korzeniowski

Robert Korzeniowski i Bartosz Zmarzlik