Robert Korzeniowski wraz z delegacją PKOl i IE Kraków -Małopolska 2023 odwiedził przedolimpijski Paryż

Robert Korzeniowski i delegacja PKOl i IE -1

Budowanie relacji międzynarodowych na gruncie sportu nie jest niczym nowym. Mogą one służyć samemu współdziałaniu w ramach wydarzeń sportowych, ale i wychodzić poza ten kontekst i przyczyniać się do poszerzenia obszaru współpracy.

Dla Polski i Francji na pewno taką okazją będą Igrzyska Olimpijskie, które rozpoczną się w Paryżu już 26 lipca 2024 roku. Dlatego Stowarzyszenie Olimpijczycy PL, którego przedstawicielem jest Robert Korzeniowski, organizuje dla środowiska olimpijskiego i współpracujących z nim podmiotów seminarium informacyjne na temat igrzysk Paryż 2024. Seminarium odbędzie się na początku stycznia pod patronatem ambasady Francji oraz przy udziale PKOL.

W wyjeździe i serii spotkań przygotowanych przez Arnaud Balner z Ambasady Francji w Polsce uczestniczyli także Tomasz Chamera wiceprezes PKOL ds. Międzynarodowych oraz dzielący się doświadczeniami z organizacji trzeciej edycji Igrzysk Europejskich Prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcin Nowak wraz z Dyrektorem Sportowym Igrzysk Krzysztofem Augustynem.

Spotkanie na najwyższym szczeblu miało miejsce w Ministerstwie Sportu i Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, gdzie delegację, która przybyła w asyście Ambasadora RP we Francji Jana Emeryka Rościszewskiego podjęła konstytucyjna Pani Minister Amélie Oudéa-Castéra.

Bardzo cenną okazała się wymiana doświadczeń z INSEP, czyli kierowanym przez Fabiena Canu, wybitnego judokę i przyjaciela naszego podwójnego mistrza olimpijskiego Waldemara Legienia "Narodowym Instytutem Sportu Badań i Wyczynu". Instytut zlokalizowany jest w Vincennes, 30 minut metrem od centrum Paryża.

Przedstawiciele 28 dyscyplin będą właśnie pod Paryżem przygotowywać się na ostatniej prostej przed startem w igrzyskach, a 3 z nich pozostanie tam nawet w trakcie zawodów olimpijskich, zamiast przemieścić się do wioski olimpijskiej. Doświadczenia łączenia edukacji sportowców na różnych kierunkach studiów i wyczynowego treningu mogą okazać się wyjątkowo istotne w opracowywaniu koncepcji rozwoju polskiego sportu.

Cała wizyta zmierzała do zebrania maksimum informacji o bieżącej sytuacji związanej z organizacją igrzysk, ale i też do poszukiwania punktów stycznych i obszarów współpracy w nadchodzącej po igrzyskach przyszłości, w tym w trakcie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, jaka nastąpi w 2025.

Dlatego na mapie drogowej paryskich kontaktów znaleźli się afiliowany przy Ministerstwie Europy i Spraw Zagranicznych francuski Ambasador Sportu Samuel Ducroquet, czy też Delegat ds. Sportu i Ekonomii IO Paryż 2024 w Ministerstwie Finansów Cédric Roussel.

Olimpijskie odwiedziny w stolicy Francji nie mogły, co oczywiste, pominąć Stade de France, który w trakcie igrzysk najpierw będzie areną zmagań rugbistów, a potem lekkoatletów. Wkrótce zostanie wymieniona na nim bieżnia lekkoatletyczna, bo ta aktualna pamięta jeszcze finisz na miarę rekordu świata i złotego medalu Roberta Korzeniowskiego na MŚ IAAF w 2003 roku.

Robert Korzeniowski i delegacja PKOl i IE - 2

Robert Korzeniowski i delegacja PKOl i IE - 3

Robert Korzeniowski i delegacja PKOl i IE - 4

Robert Korzeniowski i delegacja PKOl i IE na stadionie

Robert Korzeniowski i delegacja PKOl i IE - 5

Robert Marek Korzeniowski – polski lekkoatleta, chodziarz