Odznaczenia trzech polskich osobistości w rezydencji Ambasadora Francji

Odznaczenie Roberta Korzeniowskiego przez Ambasadora Francjia

Troje Polaków otrzymało w poniedziałek 16 czerwca 2014 roku wysokie francuskie odznaczenia z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Buhlera.

Orderem Palm Akademickich w randze kawalera odznaczono Krystynę Herzig, a w randze oficera profesor Marcelę Światkowską; Złoty Medal za zasługi dla Młodzieży i Sportu przyznano Robertowi Korzeniowskiemu.

Ambasador podkreślił, że odznaczone w poniedziałek osoby “umiały, każda w swojej dziedzinie, przyczynić się do promowania Francji w Polsce oraz wzbogacić tę szczególną więź, jaka łączy nasze kraje”.

Jednym z nagrodzonych jest Robert Korzeniowski, wybitny lekkoatleta, chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski i świata.

Pierre Buhler przypomniał, że Medal za zasługi dla Młodzieży i Sportu został ustanowiony w  1969 roku i jest przyznawany tym osobom, które wniosły szczególny wkład na rzecz sportu, młodzieży i działalności stowarzyszeniowej.

Ambasador przypomniał pokrótce osiągnięcia Roberta Korzeniowskiego oraz jego wyjątkowe więzi z Francją: „Był Pan trzykrotnie mistrzem olimpijskim w chodzie na pięćdziesiąt kilometrów, a mianowicie w Atlancie, w Sydney i w Atenach. Był Pan również mistrzem olimpijskim na igrzyskach w Sydney w chodzie na dwadzieścia kilometrów. Zdobył Pan trzykrotnie mistrzostwo świata i dwukrotnie mistrzostwo Europy w chodzie na pięćdziesiąt kilometrów, dwukrotnie zdobywał Pan puchar Europy w chodzie na dwadzieścia kilometrów… przy czym osiągnął Pan kilkakrotnie najlepsze wyniki świata w chodzie na pięćdziesiąt kilometrów! Była to szczególnie błyskotliwa kariera sportowa, wręcz wyjątkowa, a w niej Francja odegrała niepoślednią rolę. Swego czasu został Pan zauważony przez trenera francuskiej reprezentacji w chodzie, Gérarda Lelièvre’a. Dzięki temu zamieszkał Pan we Francji, najpierw w Paryżu, a następnie w tym regionie północnej Francji, który jest jak mała Polska, gdzie wyróżniał się Pan w barwach miejscowego klubu sportowego w Tourcoing, któremu został Pan wierny nawet po przejściu na sportową emeryturę”.

„Jest Pan wybitnym sportowcem, o niezrównanych osiągnięciach, angażuje się Pan w wiele różnych działań, jest Pan także mówiącym po francusku frankofilem. Jest Pan oczywiście Polakiem, a w sercu mieszkańcem północnej Francji, tak zwanym Ch’ti. Pana zasługi sprawiły, drogi Panie Robercie Korzeniowski, że francuski Minister Sportu, Młodzieży, Oświaty i Stowarzyszeń wyróżnił Pana tym jedynym złotym medalem, którego dotychczas brakowało na liście Pana odznaczeń, a mianowicie Złotym Medalem za zasługi dla Młodzieży i Sportu” powiedział podczas uroczystości ambasador Pierre Buhler.


Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w rezydencji ambasadora Francji.

Zobacz więcej:
http://www.ambafrance-pl.org/Uroczystoc-odznaczenia-trzech