RK Athletics na wystawie „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”

Przedstawiciele RK Athleics w Belwederze

2 marca 2023 roku w Belwederze została otworzona wystawa „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”. Składa się ona przede wszystkim z licznych fotografii, na których można oglądać ukraińskich sportowców oraz znajdujące się w zniszczonym wojną kraju obiekty sportowe, na których starają się trenować pozostali na Ukrainie sportowcy. W wystawie wziął udział prezydent Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu podziękował „ludziom polskiego sportu za otwarcie swojego świata i pomoc dla sportowego rywala z Ukrainy”. Na otwarcie wystawy zostali też zaproszeni przedstawiciele klubu Roberta Korzeniowskiego RK Athletics – trenerka i zawodniczka z Ukrainy Iryna Koval, która trenuje i startuje w zawodach w chodzie sportowym, oraz trener Grzegorz Gajdus, czyli olimpijczyk z Atlanty w 1996 roku i rekordzista Polski w maratonie, który teraz jest koordynatorem szkolenia w RK Athletics. Iryna Koval w trakcie wydarzenia dostąpiła też zaszczytu indywidualnego wystąpienia, w trakcie którego podziękowała polskim przyjaciołom z RK Athletics i opowiedziała o tym, w jaki sposób udało jej się wyjechać z Ukrainy. Organizatorzy wystawy w trakcie wystąpienia przekazali uczestnikom, że jej celem jest przypomnienie, że wojna, która odbiera wielu ludziom życie, wolność i możliwość realizowania swoich marzeń i celów wciąż trwa, i jednocześnie opowiedzenie o potędze fair play i o sile braterstwa w świecie sportu.

Współpraca ze środowiskiem sportowców z Ukrainy jednym z celów fundacji Roberta Korzeniowskiego

Współpraca ze środowiskiem sportowców ukraińskich to obecnie jeden z głównych celów Fundacji Roberta Korzeniowskiego. Warto przypomnieć, że wspólnie z Fundacją Folkowisko na bieżąco wspieramy dla sportowców z Ukrainy wszelkie istotne inicjatywy sportowe, m.in. zakup niezbędnego sprzętu sportowego, udział dzieci w zawodach i obozach sportowych w przygranicznym Jaworowie, który leży nieopodal podkarpackiego Cieszanowa, z którego pochodzi Robert. 
23 kwietnia, w trakcie światowego mityngu w chodzie sportowym Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup, odbędzie się też drugi solidarnościowy Marsz dla Ukrainy. Tym razem Fundacja Roberta Korzeniowskiego zaprosi wszystkich ludzi dobrej woli do przejścia 1000 m wokół PGE Stadionu Narodowego. Marsz będzie towarzyszył regularnym zawodom w chodzie sportowym, w których wystartują zarówno polscy, jak i ukraińscy podopieczni Iryny Kowal, a także elita zawodników z całego świata.

 

RK Athletics z Andrzejem Dudą na wystawie „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”

Iryna Koval na na wystawie „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”

Iryna Koval - wystawa: „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”

Iryna Koval i Grzegorz Gajdus RK Athletics

Iryna Koval i Grzegorz Gajdus RK Athletics

Iryna Koval i Grzegorz Gajdus RK Athletics z Prezydentem Andrzejem Dudą

Iryna Koval i Prezydent Andrzej Duda