W kwietniu rozchodzimy Warszawę, czyli Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup ponownie w stolicy

Chód sportowy z Robertem Korzeniowskim

W niedzielę, 23 kwietnia, na trasie wokół korony PGE Narodowego, odbędzie się 2. edycja światowej rangi zawodów w chodzie sportowym Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup. Impreza ta należy do prestiżowego cyklu World Athletics Race Walking Tour 2023 - serii najwyższej rangi mityngów, mających na celu rankingowe wyłonienie liderki i lidera światowego chodu. Wyjątkowym elementem warszawskiej edycji cyklu Word Athletics będzie otwarcie na walkingową edukację amatorów i ich udział w masowym marszu na 5 km.

Pierwszy mityng Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup został zorganizowany 9 kwietnia 2022 roku na bieżni stadionu OSiR Praga Południe przy ul. Podskarbińskiej w Warszawie. Miał on ograniczony charakter w związku z szokiem społecznym wywołanym wybuchem wojny w Ukrainie. Na dystansie 1 000 metrów odbył się wtedy przeprowadzony przez Fundację Roberta Korzeniowskiego “Marsz dla Ukrainy”, traktowany jako gest solidarności polsko-ukraińskiej.

Chociaż wojna niestety wciąż trwa, to w tym roku liczymy na szeroki udział światowej elity lekkoatletów, tym bardziej, że będą oni rywalizować z polskimi gospodarzami. Obok Dawida Tomali, złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 spotkać będzie można również Katarzynę Zdziebło - multimedalistkę na dystansie 20 i 35 km, która do światowej elity dołączyła w 2022 roku, fenomenalnie startując w Muscat, Eugene i w Monachium. 

Polacy poza walką o punkty w World Walking Tour będą również rywalizować o tytuły mistrzyni i mistrza Polski seniorów na dystansie 20 km. Ponadto, do wyścigu o takie tytuły staną też polscy Mastersi startujący na dystansie 10 km.

To jednak nie wszystko: w 2024 roku ta część World Athletics Race Walking Tour ma szansę stać się oficjalną kwalifikacją do IO Paryż 2024, a wtedy zawody zostaną rozegrane również na 35 km. Jest to więc dowód na to, że inicjatywa World Atletics, jako seria najwyższej rangi mityngów organizowanych w formie challengu od Australii, przez Europę i Azję po obie Ameryki, to absolutnie prestiżowa impreza, włączająca Polskę do czołówki światowego chodu.

Zapowiada się wyjątkowa sportowa rywalizacja na najwyższym poziomie i w ważnym dla wszystkich kochających sport Polaków miejscu, którym jest PGE Narodowy, a co więcej: z polskimi mistrzami chodu w roli głównej - mówi organizator kwietniowego wydarzenia, czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie, Robert Korzeniowski.

Ważnym aspektem 2. edycji Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup będzie możliwość aktywnego włączenia się amatorów sportowego chodzenia lub po prostu tych, którzy poszukują sposobu na realizację zalecanej przez WHO liczby 12 tysięcy kroków dziennie.

Chodzenie to najprostsza i najbardziej ekologiczna forma przemieszczania się, zaś sam chód sportowy, walking, to dyscyplina dostępna w zasadzie dla każdego, niezależnie od wieku, wagi, stanu zdrowia i miejsca zamieszkania – przekonuje Robert Korzeniowski.
To właśnie stanęło u podstaw inicjatywy Walking Lovers, którą prowadzę razem z żoną, Justyną Korzeniowską, aktualną Mistrzynią Polski Masters w chodzie sportowym. Walking, czyli sportowy marsz, to świetny sposób na poprawienie parametrów zdrowotnych, a traktowane jako rywalizacja sportowa pozwala na realizację ambicji związanych z osiąganiem lepszych wyników w dyscyplinie, do której bardzo szybko adaptuje się nasze ciało - mówi współorganizator Marszu Walking Lovers.

Marsz Walking Lovers będzie miało postać amatorskiego spaceru sportowego po koronie PGE Narodowego. Trasa marszu na dystansie około 5 km (5 okrążeń stadionu) nikomu nie powinna sprawić trudności, a wręcz przeciwnie - będzie okazją do integracji społecznej i pokoleniowej. Każdy z uczestników wydarzenia dostanie na zakończenie dyplom ukończenia z liczbą zaliczonych kilometrów oraz szacunkową liczbą kilokalorii i zredukowanym śladem węglowym.

Organizatorom zależy nie tylko na włączeniu Polski, jako kraju–gospodarza światowej rangi challengu spod znaku World Athletics Race Walking Tour, w ideę propagowania chodu sportowego, ale także na przekonaniu do tej dyscypliny jak największej liczby mieszkańców miast i miasteczek. W końcu to naprawdę jeden z najlepszych sposobów na poprawę stanu zdrowia fizycznego, dobrostanu psychicznego i wzmacniania więzi społecznych wśród osób angażujących się amatorski trening - podkreśla Robert Korzeniowski.

Zapraszamy na wiosenne święto chodu w Warszawie!

Widzimy się w niedzielę, 23 kwietnia, na terenach PGE Narodowego. 

Więcej informacji na temat samego wydarzenia, jego partnerów i współorganizatorów, będzie pojawiać się sukcesywnie w naszych kanałach komunikacyjnych.

Foto. Szymon Sikora

Chód sportowy z Robertem Korzeniowskim

Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup - nagrody

Katarzyna Zdziebło - 1