Robert Korzeniowski prowadzi kadrę narodową chodziarzy

Zgrupowanie w Johannesburgu z Robertem Korzeniowskim

W październiku 2022 r. Robert Korzeniowski rozpoczął współpracę z kadrą narodową PZLA w chodzie sportowym. W jego grupie znaleźli się m.in. Katarzyna Zdziebło, Olga Chojecka (Niedziałek), Artur Brzozowski i Łukasz Niedziałek.

Robert Korzeniowski od lat wspierał szkoleniowo wielu zawodników na świecie. Prowadzi też własny klub – RK Athletics. Teraz czeka go kolejne duże wyzwanie, bo reprezentacja Polski to zupełnie nowe doświadczenie szkoleniowe.

Nowy trener kadry koncentruje się nie tylko na szkoleniu elity, ale chce też kłaść nacisk na popularyzację konkurencji oraz szukanie i rozwijanie młodych talentów.

– Dlatego będę chciał mieć koło siebie grono krajowych asystentów, którzy pracując przy kadrze, będą mogli rozwijać swój warsztat, ale też rozglądać się za młodymi zdolnymi zawodnikami. Prawda jest taka, że w kadrze powstała spora dziura pokoleniowa i trzeba pomyśleć jak to załatać – przyznaje dwukrotny triumfator Plebiscytu „Przeglądu Sportowego”.

– Miałem propozycje pracy trenerskiej, ale były to dość egzotyczne oferty, więc nawet ich nie rozpatrywałem – mówi nowy trener polskiej kadry.

– Po skończeniu kariery poszedłem swoją drogą, bo chciałem sprawdzić się w innych rolach. Pracowałem w telewizji oraz w UEFA, prowadziłem duże projekty sportowe w Grupie Luxmed i CCC, ale cały czas pozostawałem blisko sportu. Osiem lat temu utworzyłem własny klub RK Athletics, więc zaangażowałem się w pomoc i trening wielu zawodników. Do tej pory faktycznie było to w mniejszym zakresie, jeśli chodzi o wyczynowców najwyższej klasy, ale potrzebowałem tego właściwego momentu. Dziś mogę pozwolić sobie na to, by sport znów zdominował moje życie – dodaje.

Trening kadry narodowej wiąże się z wieloma wyjazdami na zgrupowania kadry, m.in. do Guadixu w Hiszpanii, Monte Gordo w Portugalii czy Johannesburga w RPA. Do tego dochodzą krajowe zgrupowania, głównie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS w Spale. Kadra przechodzi także szereg badań w Instytucie Sportu w Warszawie. 

Główną imprezą sezonu 2023 są Mistrzostwa Świata w Budapeszcie w sierpniu, a wcześniej chodziarze zmierzą się podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Podiebradach w maju. W kwietniu odbędzie się 2. Warsaw Korzeniowski Race Walking Cup, posiadający rangę Gold cyklu Race Walking Tour 2023, przy okazji którego rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski na 20 km. Już w marcu odbędą się z kolei Mistrzostwa Polski na 35 km w Dudincach na Słowacji.

Zgrupowanie w Guadix z Robertem KorzeniowskimZgrupowanie w Guadix