Robert Korzeniowski w pierwszej zmianie sztafety z Ogniem Pokoju

Anita i Robert

W poniedziałek 3 kwietnia 2023 r. odbyła się w Rzymie ceremonia rozpalenia i przekazania Ognia Pokoju organizatorom Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023. Ogień rozpalali uroczyście prezydent RP Andrzej Duda oraz sportowcy: Robert Korzeniowski, Anita Włodarczyk oraz członkini Komisji Zawodniczej MKOL – Maja Włoszczowska. Gospodarzy imprezy reprezentowali także prezes Komitetu Organizacyjnego Marcin Nowak i Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Wydarzenie miało miejsce w rzymskim muzeum Ara Pacis, czyli „Ołtarzu Pokoju”. Budowla, która została wybudowana w 9. roku przed naszą erą, od ponad dwóch tysiącleci niesie tak przecież ważne dla ruchu olimpijskiego przesłanie pokoju, nierozerwalnie związane z ideą starożytnych igrzysk, a dziś Igrzysk Europejskich.

Uroczystość rozpalenia Ognia Pokoju rozpoczął prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) – Spyros Capralos. – Mam nadzieję, że są Państwo tak samo podekscytowani, jak my. III Igrzyska Europejskie nadchodzą. To największa sportowa impreza w Europie od czasów pandemicznych. Ponad 7000 sportowców zawita do Krakowa i Małopolski. Na dwa tygodnie Polska będzie sercem sportowych zmagań. Dla wielu będzie to szansa na awans na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Sportowcy będą walczyć o spełnienie swoich olimpijskich marzeń właśnie w Polsce – mówił Capralos.

Gościem honorowym , nadającym szczególną rangę tej uroczystości, był Prezydent Andrzej Duda, któremu towarzyszyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. To właśnie prezydent RP odebrał z rąk Spyrosa Capralosa Ogień Pokoju.

To wielce zaszczytna misja odebrać z rąk Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Ogień Pokoju, który pozwoli nam rozpocząć III Igrzyska Europejskie. Stojąc w tym niezwykłym miejscu patrzę na Państwa z dużym wzruszeniem, że będę mógł ten symbol przyjaźni i sportowego współzawodnictwa odebrać z Państwa rąk razem z trojgiem polskich ambasadorów – przyznał Andrzej Duda.

Z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy Ogień Pokoju trafił do Roberta Korzeniowskiego. Czterokrotny mistrz olimpijski przeniósł płomień do specjalnego lampionu, w którym bezpiecznie przemierzy drogę do Polski. Sztafetę z Ogniem Pokoju rozpoczęła Anita Włodarczyk i Maja Włoszczowska. Od tego płomienia 21 czerwca w Krakowie odpalony zostanie znicz Igrzysk Europejskich.

Za 80 dni, po pokonaniu ponad 1500 kilometrów, ten ogień będzie rozgrzewał serca około 7 tysięcy sportowców z całej Europy, którzy przyjadą do naszego kraju, aby realizować współzawodnictwo sportowe w największej w 2023 roku sportowej imprezie na świecie, jaką są Igrzyska Europejskie – mówił prezydent Andrzej Duda. – Wierzę w to głęboko, że przebiegną w przyjacielskiej, sportowej atmosferze, wspaniałej rywalizacji i będą symbolem pokoju i przyjaźni – podkreślił.

Prezydent podziękował też polskim sportowcom: Anicie Włodarczyk i Robertowi Korzeniowskiemu  za obecność na ceremonii i za to, że przyjmują na swoje ręce Ogień Pokoju.
Otwarcie Igrzysk Europejskich zaplanowano na 21 czerwca. Ceremonia Otwarcia odbędzie się na Stadionie Miejskim w Krakowie. Impreza potrwa do 2 lipca. Organizatorzy przewidują, że na linii startu pojawi się około 7 tysięcy sportowców rywalizujących w 29 dyscyplinach. 19 dyscyplin ma rywalizować o kwalifikacje olimpijskie do Paryża 2024.

Anita Włodarczyk i Robert Korzeniowski z ogniem pokoju

Robert Korzeniowski z Anitą Włodarczyk