Zwycięstwo Garcii i Bonfima na 2. Korzeniowski Race Walking Cup!

2. Korzeniowski Race Walking Cup - PGE Narodowy

W niedzielę 23 kwietnia na koronie PGE Stadionu Narodowego działo się wiele niezwykle symbolicznych wydarzeń, jak i moc sportowych emocji!

Ten piękny słoneczny dzień rozpoczęliśmy od symbolicznego Marszu dla Ukrainy na dystansie 1 km, w którym wzięło udział wielu wspaniałych gości. Wszyscy oni przemaszerowali okrążenie wokół stadionu, pokazując naszą jedność w tych jakże trudnych czasach.

Przez cały dzień odbywały się też rywalizacje chodziarzy na dystansach od 1 do 10 km, a także Marsze Walking & Nordic Walking Lovers na dystansie 5 km, w którym wzięło udział wielu sympatyków walkingu, nie tylko z Warszawy.

Ważnym wydarzeniem tego dnia było też przekazanie Ognia Igrzysk Europejskich, który następnie powędruje do Krakowa, by płonąć przez cały okres tego wielkiego sportowego święta. Przypomnijmy, że otwarcie Igrzysk Europejskich zaplanowano na 21 czerwca. Ceremonia Otwarcia odbędzie się na Stadionie Miejskim w Krakowie, a impreza potrwa do 2 lipca. Organizatorzy przewidują, że na linii startu pojawi się około 7 tysięcy sportowców rywalizujących w 29 dyscyplinach. 19 sportów ma się odbyć w randze kwalifikacji olimpijskich do Paryża 2024.

Zwieńczeniem był wyścig Race Walking World Tour Gold  na dystansie 20 km, w którym światowa czołówka chodziarzy stoczyła emocjonującą walkę o zwycięstwo. Wśród kobiet do samego końca toczyła się walka o pierwsze miejsce pomiędzy Kimberly Garcią Leon z Peru a Ericą de Sena z Brazylii. Ostatecznie o 3 sekundy lepsza okazała się Peruwianka, która popisała się lepszym finiszem i mogła cieszyć się ze zwycięstwa. Leon uzyskała czas 1:32:16, a de Sena 1:32:19. Trzecia na mecie była Saska Feige z Niemiec, która pokonała 20 km w 1:33:25.

Mistrzynią Polski w chodzie na 20 km została Olga Chojecka, srebro wywalczyła Anna Zdziebło, a brąz Kinga Waleriańczyk.

Wśród panów wygrał Brazylijczyk Caio Bonfim (1:19:42), piętnaście sekund za nim na metę wpadł Ekwadorczyk Daniel Brian Pintado (1:19:57), a najniższy stopień podium zajął Isaac Palma z Meksyku (1:22:47).

W Mistrzostwach Polski triumfował Łukasz Niedziałek, który stoczył pasjonującą walkę na końcówce z Maherem Benem Hlimą. Brązowy medal przypadł Arturowi Brzozowskiemu.

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Sportu i Turysyki, Aelia oraz UNICEF Polska.