Jak skutecznie, w oparciu o sportowe pasje, budować work-life balance?

Sportowe pasje Roberta i Justyny Korzeniowskich

W XXI wieku ludzie spędzają coraz więcej czasu w swoich pracach. Pracujemy długo, żeby osiągać stawiane sobie cele. Praca w weekendy, zarywanie nocy i stale brane nadgodziny być może faktycznie umożliwiają osiągnięcie zamierzonych celów i terminowe wykonanie zaplanowanych zadań, jednak na dłuższą metę są dla nas uciążliwe i sprawiają, że szybko zaczynamy odczuwać wypalenie zawodowe. Rozwiązaniem tych problemów jest zasada work-life balance, czyli równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Postawione w taki sposób cele można osiągnąć m.in. w oparciu o sportowe wzorce.

Dlaczego zasada work-life balance jest tak ważna?

Zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym daje ludziom szczęście i pozwala im się bardziej cieszyć z osiągniętych rezultatów. Work-life balance zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego i sprawia, że ludzie nie spędzają tak dużo czasu na pracy i na myśleniu o tym, co jeszcze mogliby zrobić, żeby osiągać lepsze rezultaty. Work-life balance to nic innego jak koncepcja zarządzania czasem. Ucząc się tego, można znaleźć czas nie tylko na pracę, ale także na spędzanie go więcej z rodziną i na różne formy aktywności. Zachowanie równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym nie tylko pozwala utrzymać dobre samopoczucie, ale również ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Pracując po kilkanaście godzin dziennie, często także w nocy, bez dni odpoczynku, nie ma możliwości właściwego zregenerowania organizmu i w związku z tym pracownicy są notorycznie zmęczeni.

Ze względu na to, że koncepcja ta zakłada planowanie swoich działań, ma wiele wspólnego ze sportem. Najlepsi sportowcy także muszą umieć planować kolejne etapy treningu i uczestnictwo w różnego rodzaju zawodach. W ich przypadku zasada work-life balance ma też ogromne znaczenie, ponieważ bez niej nie byliby w stanie osiągać tak dobrych rezultatów. Na ten temat często mówią też mówcy motywacyjni, chcąc sprawić, że ich słuchacze znajdą sposób na to, żeby być lepiej przygotowanymi do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Uwagę na ten element często też zwraca w rozmowach i w prowadzonych wykładach motywacyjnych Robert Korzeniowski.

Budowanie równowagi zacznij od czasu wolnego!

Starając się o zapewnienie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym i czasem wolnym, warto jest rozpocząć od zaplanowania czasu wolnego. Dzięki temu stanie się on dla nas tak samo ważny, jak praca. Każdy ma rzeczy, które lubi robić w wolnych chwilach, np. czyta książki czy ogląda filmy. Najlepszą formą spędzania czasu wolnego zawsze jest jednak ruch. Jeżeli nie lubisz biegać, nie masz roweru, żeby się przejechać, wyjdź na spacer. My jako Walking Lovers od dawna przekonujemy, że chodzenie jest najłatwiejszą i najbezpieczniejszą formą aktywności sportowej, dzięki której ma się możliwość zadbania o swoje zdrowie i kondycję. Namawiamy też do tego, że jeżeli nie ma się pomysłu na to, w jaki sposób spędzić swój czas wolny, warto jest pójść na spacer.

Wspomaganie work-life balance przez pracodawców

Zasada równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym jest też ważna dla pracodawców, dlatego coraz częściej starają się oni sprawić, aby ich pracownicy mieli również czas na odpoczynek po pracy. W tym celu wprowadzają różnego rodzaju udogodnienia, które nie tylko mają wpływ na zapewnienie pracownikom lepszych warunków pracy, ale również na to, żeby nie musieli zbyt długo pracować i mieli czas dla siebie. Służą temu m.in. elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej, organizacja różnego typu imprez integracyjnych, a także kursy, szkolenia i spotkania z mówcą motywacyjnym.