Zalety chodzenia, czyli jaka jest misja Walking Lovers?

Robert Korzeniowski - misja Walking Lovers

Chodzenie to najprostsza i najbezpieczniejsza forma aktywności fizycznej. Założona przez Roberta i Justynę Korzeniowskich fundacja rozwija projekt Walking Lovers Korzeniowscy za główny cel tego obszaru działalności obierając promowanie chodzenia o charakterze sportowym i zachęcanie do tego typu aktywności fizycznej coraz większej liczby Polaków. W dzisiejszym wpisie na blogu Korzeniowski.pl opisujemy, jakie są największe zalety częstego chodzenia, dlaczego ta forma aktywności jest najlepsza i najbezpieczniejsza oraz kto może ją praktykować.

W jakim kierunku idą Walking Lovers?

Najważniejszym celem Walking Lovers jest popularyzacja wśród Polaków chodu i to nie tylko w wyczynowej formule sportowej. Chodzenie jest najprostszą, najtańszą, najbardziej proekologiczną i najbezpieczniejszą formą aktywności fizycznej. Nie trzeba od razu pokonywać dużych dystansów. Wystarczy tylko znaleźć w sobie motywację do regularnych spacerów. Odpowiednia dawka ruchu ma bardzo duży wpływ na zdrowie i dlatego każda forma aktywności fizycznej, która nie wiąże się z ryzykiem kontuzji, jest dobrym pomysłem. Chodzić może naprawdę każdy i to jest największa zaleta tego typu aktywności.

Formą chodzenia, na którą szczególnie chcą zwrócić uwagę Walking Lovers, jest szybki marsz, czyli właśnie walking. Technika walkingu nawiązuje do ergonomicznego chodu sportowego, który jest olimpijską konkurencją lekkoatletyczną Znakomicie oddziałuje na układ krążeniowo-oddechowy i angażuje najważniejsze dla sprawnego życia partie mięśniowe, czym przyczynia się do ogólnego wzmocnienia organizmu, do kształtowania sylwetki i do budowania odporność immunologicznej.

Dla kogo chodzenie jest dobrą formą aktywności fizycznej?

Justyna i Robert, prowadząc swoją działalność, zwracają uwagę na to, że chodzenie jako forma aktywności fizycznej jest odpowiednie praktycznie dla każdego. Chodzić mogą osoby dorosłe, chodzić mogą dzieci, a także ludzie starsi. Częste spacery są wartościowe szczególnie dla nich, ponieważ wraz z wiekiem mają oni coraz mniej sił, żeby praktykować bardziej wymagające formy aktywności, a nawet krótkie spacery na pewno będą miały pozytywny wpływ na ich zdrowie.

Justyna Korzeniowska - misja Walking Lovers

Chodzenie jako sposób dbania o kondycję zalecane jest też sportowcom, którzy aktualnie zmagają się z kontuzjami i w związku z tym nie mogą np. biegać czy jeździć na rowerze lub na nartach. Metodą małych kroków, na początku tylko chodząc, mogą zacząć odbudowywać po dłuższej przerwie swoją formę. Ważne dla nich jest też na pewno to, że chodząc, wzmacniają swoją kondycję i jednocześnie ograniczają ryzyko powstania kolejnych kontuzji, co mogłoby mieć miejsce, gdyby od razu wrócili do bardziej intensywnych treningów.

Chodzenie jako idealna forma aktywizacji rodzin

Walking Lovers często zwracają też uwagę na to, że wspólne spacery są również znakomitym sposobem spędzania czasu wolnego ze swoją rodziną. Do tego wystarczą tylko chęci, opracowanie ciekawej trasy i wygodne buty. Idąc równym rytmem, wszyscy będą się świetnie bawili i doskonale czuli w swoim towarzystwie. Będą też mieli okazję ze sobą porozmawiać, omówić bieżące problemy i jednocześnie zobaczyć po drodze wiele ciekawych miejsc, do których może wcześniej z jakiegoś powodu nigdy nie udało im się dotrzeć.

Ekspert medycyny sportowej prof. Ernest Kuchar zaznacza, że tempo chodzenia powinno być tak wysokie, by obrazowo mówiąc móc jeszcze rozmawiać, ale nie być już w stanie śpiewać.

Chodzenie ma wiele zalet. Nie tylko jest najprzyjemniejszą i najprostszą formą aktywności fizycznej, ale też przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Poprzez chodzenie wspieramy swój organizm, dbamy o to, żeby mieć dobrą kondycję i żeby wzmocnić, kształtować zdrową sylwetkę ciała oraz wpływać na redukcję codziennego stresu i symptomów wypalenia zawodowego. Do chodzenia potrzebujemy tylko chęci i nieco wyobraźni w kwestii gdzie i z kim trenować. Niepotrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczą wygodne buty i można ruszać w drogę! Z czasem długie spacery staną się jednym z podstawowych i niezbędnych elementów dnia. Chodzenie jest znakomitą formą spędzania czasu wolnego w każdym miejscu, jednak jeżeli w naszej okolicy są jakieś tereny zielone, wspólne, rodzinne spacery, którym nadamy formułę bardziej sportową będą tym bardziej przyjemne.

Na początku chodzenie być może będzie trudne, jednak z czasem na pewno zacznie się osiągać coraz lepsze wyniki, będzie się chodziło coraz szybciej i dalej.